Jak ćwiczyć mówienie w języku obcym

Dziś ostatni, przynajmniej na jakiś czas, post o mówieniu „po obcemu”. Pisałam już o tym, jak przełamać psychologiczną barierę przed komunikacją w języku obcym (dzięki zmianie nastawienia zmianie nastawienia i ćwiczeniom praktycznym). Teraz podrzucę Wam kilka pomysłów na trenowanie samej umiejętności mówienia. Pewnie część z nich znacie z kursów językowych, ale nie zaszkodzi przypomnieć.

Spytacie, jak macie sami w domu ćwiczyć sprawność mówienia. A kto powiedział, że sami? Zaproście znajomą/znajomego i do roboty. 🙂

Nie mówię

Dialogi sytuacyjne

Dialogi sytuacyjne to takie, w których odgrywacie jakąś scenkę z życia, np. robicie zakupy w sklepie, wypożyczacie książkę w bibliotece, kupujecie bilet na pociąg, ale też omawiacie warunki zatrudnienia z pracodawcą, przyjmujecie reklamację klienta itd. Możliwości są nieograniczone. Ważne, żebyście wybrali sytuację, która jest Wam bliska i może okazać się przydatna w przyszłości. Jeśli nie pracowaliście, nie pracujecie i nigdy nie będziecie pracować jako babysitter, nie ma sensu, żebyście się w tę rolę wcielali.

Przy okazji warto wzbogacić słownictwo z danego zakresu – wyszukać w internecie czy w słowniku słówka, które mogą być przydatne, a uciekły Wam z głowy (no ale do tej pory tam nie trafiły 😉 ).

Jeśli dobierzecie się we trójkę, trzecia osoba, która akurat nie uczestniczy w dialogu, może notować Wasze błędy. Potem przyjrzyjcie się im wspólnie, zastanówcie, czy faktycznie dana fraza była niepoprawna, a jeśli tak, jak powiedzieć to samo, ale bez błędów.

Prezentacja artykułu

Przy okazji przećwiczycie rozumienie tekstu czytanego.

Wybierzcie jakiś krótki artykuł – koniecznie właśnie „po obcemu”, przeczytajcie, a następnie zaprezentujcie koledze/koleżance. Możecie używać słów z tekstu, ale nie całych zdań – starajcie się je parafrazować, czyli powiedzieć to samo w inny sposób. Następnie przedstawcie Wasze zdanie na poruszony temat. W ten sposób powtórzycie też zwroty związane z wyrażaniem opinii.

Po co Wam druga osoba do tego? Po pierwsze żeby sytuacja była bardziej rzeczywista. Przecież (zazwyczaj) nie gadacie sami do siebie. Po drugie dobrze by było, żeby ktoś notował Wasze błędy, podobnie jak w przypadku dialogów sytuacyjnych.

Analogicznie możecie postąpić z książką czy filmem – streścić, a następnie zaprezentować swoje zdanie.

Dlaczego tak ważne, żeby dokument był w języku docelowym? Dzięki temu już zapoznając się z nim, wejdziecie w odpowiednie słownictwo i tok myślowy. Będziecie mówić z automatu, a nie najpierw tłumaczyć z polskiego. To zdecydowanie ułatwia sprawę.

Opowiadanie historii

Mogą to być historie z życia wzięte albo, żeby było śmieszniej, ciekawiej, wymyślone. Możecie pokusić się o opowiadanie na zmianę ze znajomymi – każdy z Was dopowiada kawałek historii i w ten sposób tworzycie wspólne opowiadanie.  Możecie też tworzyć historyjki wokół jakiegoś słowa. Ktoś rzuca wyraz, a druga osoba opowiada krótką anegdotę, w której go użyje.

Dobra zabawa gwarantowana!

Dyskusja

Wybierzcie jakieś zagadnienie do dyskusji i niech każdy z Was przedstawi swoje zdanie na dany temat. Znów przy okazji ćwiczymy umiejętności argumentacyjne. I znów pamiętajcie, aby dobrać temat do Waszych zainteresowań i poziomu. Początkujący niech wybiorą raczej zagadnienia związane z życiem – np. gdzie lepiej mieszkać: w mieście czy na przedmieściach? jak przyjemniej się podróżuje: pociągiem czy samochodem? Zaawansowani mogą się nawet porwać na zagadnienia natury filozoficznej czy związane z energetyką jądrową. Sky’s the limit.

Dokańczanie zdań

Przydatne zarówno na poziomie początkującym, jak i bardziej zaawansowanym. Im wyższy poziom, tym trudniejsze stają się układane zdania. Jedna osoba wymyśla początek zdania, a druga ma je dokończyć. Przy okazji można się nieźle ubawić.

Opisywanie obrazów, zdjęć

Ćwiczenie z pozoru proste, kojarzące się z poziomem podstawowym. Jednak łatwo dostosować je również do osób zaawansowanych. Wystarczy spróbować wpisać obrazek/zdjęcie w szerszy kontekst. Np. jeśli na zdjęciu widzimy dwie osoby, można pokusić się o dopowiedzenie, skąd się znają, jak znalazły się w danym miejscu, co zrobią później itd.

To najczęściej wykorzystywane przeze mnie podczas lekcji ćwiczenia pozwalające doskonalić umiejętność mówienia w języku obcym. Które z nich lubicie najbardziej? A może macie jakieś inne pomysły?

 

 

3 uwagi do wpisu “Jak ćwiczyć mówienie w języku obcym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s