Cztery książki o Francji, które chciałabym przeczytać

4ksiazkioFrancji

Podczas  niedawnej wizyty w Paryżu przypomniałam sobie znowu, jak bardzo kocham Francję, język francuski i Paryż. Dlatego zaczęłam wertować internet w poszukiwaniu książek, filmów i płyt, dzięki którym mogłabym chociaż odrobinę tego świata przenieść do siebie do domu.

A oto książki, które mnie zainteresowały:

– Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa – wydane 3 miesiące temu przez PWN opracowanie Krzysztofa Trojanowskiego na temat mody we Francji podczas II wojny światowej oraz jej wpływu na styl ubierania się w okupowanej Polsce. Książka zapowiada się jako ciekawa opowieść o tym, jak historia kształtowała świat mody, a niekiedy świat mody próbował kształtować historię. Wszystko to wzbogacone ilustracjami m.in. z ówczesnej prasy i katalogów. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Paryż –  to już zwykła powieść, też całkiem nowa, bo z listopada, autorstwa Edwarda Rutherfurda. Dowiedziałam się o niej od swojej uczennicy, a dziś wpadła mi w ręce w Matrasie podczas poszukiwania gwiazdkowego prezentu dla taty. Saga rodzinna opowiadająca losy czterech mieszkających w Mieście Świateł rodzin, a co za tym idzie: sekrety, intrygi, niebezpieczne związki, czyli wszystko, co kobiety lubią najbardziej.

znowu Paryż – jednak tym razem w wersji obrazkowej. Zbiór grafik autorstwa znanego z ilustracji do Mikołajka Jeana Jancques’a Sempégo przedstawiających właśnie Paryż i Paryżan. Książka ukazała się już dawno, bo w 2011 r., ale szczerze mówiąc jakoś mi umknęła.

Filmowy Paryż czyli magia kina i miasta – znów nieoceniony PWN i wydany w październiku przewodnik Michała Bąka po Paryżu: podróż śladem filmów, których akcja toczyła się w tym pięknym mieście. Podróż przez miejsca i epoki – od średniowiecza do współczesności, jak obiecuje wydawca. Nie może być nudno.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s